Драгана во очај го продавала медот на татка си од визбата, но храбрата идеја и го променила животот

Додека студирала економија и магистрирала, Драгана Вујановиќ немала поим дека заработката од семејното хоби на нејзиниот татко денеска ќе биде најважниот дел од буџетот на домаќинството.

Таа штотуку наполнила 30 години, се стекнала како мајка, во рацете имала факултетска диплома, но тоа не и било доволно. Сакаше Драгана да биде своја на своето и да се обиде да направи пробив во родниот Брезовац кај Аранѓеловац, опкружен со три планини – Венчац, Букуља и Рудник – од медот произведен од стотиците кошници на нејзиниот татко. И таа успеа.

Оваа млада жена четири месеци уживала во шармот на мајчинството, а потоа, како што вели, „избила постпородилна депресија“. Наместо поддршка, таа наиде на избегнување и недоразбирање. Зборовите на нејзиниот сопруг:

„Јас заработувам, а ти имаш место со детето дома, додека не се вратиш на работа“, ја поттикнале да започне. Не сакала да чека да се врати на училиште, каде што е вработена како сметководител, но сакала повеќе. Денес таа му е благодарна за тоа.

– Неговата изјава ме натера цела ноќ да размислувам што можам да направам покрај петмесечно бебе. Како што го завршив маркетингот и трговијата пред економија, бев свесен дека е најдобро да се започне со нешто за што инвестициите се минимални, бидејќи да бидеме реални, од породилното отсуство речиси купувам само бебешка храна. Живеам на село и плаќам само 100 евра месечно гориво… – вели Драгана.

Тогаш дошла на идеја дека најпрво може да го промовира својот татко на социјалните мрежи, за да се ослободи од двата тона мед кои биле во подрумот. Тоа беше првиот чекор кон дополнителни приходи.

– До утрото возбудено ја правев страницата и веднаш имав многу добро чувство дека ќе започне. Кога го напишав првиот пост НАШИТЕ ОСНОВНИ ПРОИЗВОДИ, сфатив дека не морам да застанам тука. Тоа утро ги зедов сите книги на татко ми, истражував на Интернет и сфатив дека денес производите од мед се многу барани. Мојата предност беше што нашиот мед е 100 отсто природен, а состојките што се користат за разни мешавини може да се најдат и во нашата градина, а луѓето денес го сакаат.

Идејата за првиот производ потекнува од семејната средина. Решила на луѓето да им понуди витаминска бомба која мајка и ја направила кога била мала за да го зајакне имунитетот. Таа сметаше дека стариот рецепт за додавање сечкани јаткасти плодови, лимон и јаболко крем во медот треба да се рафинира и модернизира.

– Не сакам да е кисело (поради лимонот) и блуткаво (поради домашната помошничка). Сепак, на интернет барам лимон и крем јаболко во мед и ми излегуваат еден куп рецепти за имунитет, за чистење на организмот и за чистење на фиброиди и цисти со крем од јаболко.

Разбирам дека нашите мајки и баби знаеја што бараме денес на Интернет. Решив да воведам нов рецепт само со мед и чувар куќа, а кога на мојата страница објавив „пчела ќерка“, нарачката дојде веднаш. Цел ден се грижев дали ќе им се допадне на луѓето, дали ќе им помогне, а потоа добив позитивни коментари од нив, кои ми дадоа дополнителен поттик – вели младиот пчелар.

Драгана денес секојдневно произведува разни витамински бомбици со јаткасти плодови, а има и производи за кои користи жалфие, лаванда, маточина, нане, цимет, аронија, црн ким…

– Мојата комбинација од цимет и мед е добра за намалување на холестеролот. Има и семки од коприва и какао за анемија, па лен,… Перга, исклучително квалитетна храна и еден од најквалитетните производи од пчели, сам ја вадам. Девет пати е подобар од поленот, побрзо се апсорбира од телото. Одлично ми оди, не очекував, имам по неколку нарачки секој ден.

Кога сфатив дека бизнисот цвета, почнав да ги бележам резултатите. Имам тетратка во која почнав да пишувам, секогаш е со мене затоа што на пример додека го шетам бебето ми доаѓа нова нарачка.