Category: Дијаспора

Германија со ново олеснување за граѓаните кои сакаат да добијат државјанство – објавени се условите

Германската влада постигна договор за нов закон за државјанство кој го олеснува процесот на натурализација, пренесува „ДПА“. Во исто време, доделувањето државјанство во некои случаи...

Директорот на Визер кажа зошто нивните летови се толку ефтини, но и откри дали ќе има поскапување

Несоменено, Визер е најголемиот авиопревозник од и до нашата држава, а Јозеф Варади, главниот извршен директор на компанијата во интервју за МКД.мк зборуваше на неколку...

Гастербајтер подели повеќе од 600.000 евра на роднините и пријателите за својот 80-ти роденден: Ова е само почеток, не се каам

Човек од Балканот, кој поминал години во Канада, решил спектакуларно да го прослави својот 80-ти роденден, а со парите што ги издвоил за забавата, поделил...

Маре и Благоја од Прилеп по 20 години работа во САД се вратиле во Македонија и сега живеат на раб на егзистенција: Не и е јасно зошто немат Американска пензија

Во далечната 2000-та година заминале како туристи во посета на свои роднини во Америка, а таму останале цели 19 години. Брачниот пар, Маре и Благоја...