Келнерот Мики од Македонија ги фасцинираше сите во „Ѕвезде Гранд“: Ако продолжиш вака ќе си ја доврашиш ќуќата, а ќе имаш и уште две

Велешанецот Мики Секуловски (36) го воодушеви жирито со своето прво појавување во „Ѕвезда Гранда“ и уште на самиот почеток доби статус на потенцијална ѕвезда, исто како што беше случајот со Исак Шабановиќ пред три години.

Овој симпатичен дечко ги собра сите комплименти за својот талент, кој дури на 36 години реши да и ги покаже на пошироката јавност појавувајќи се во најпопуларното талент шоу.

Оваа сабота тој се најде во дуел со Периќ Вељковиќ (19) од Белград и докажа дека рокенролот се бори против фолкот, за што доби неверојатни пофалби од осумте стручњаци кои го сочинуваат жирито. По маестралната изведба на македонската забавна песна, како и хит песната „What’s the love of it?“, Мики убедливо го совлада противникот со 6:1.

Неговата неверојатна енергија што ја покажа, како и неговите пејачки способности, го натераа да заврши во тимот на Цеце Ражнатовиќ, која не го криеше ентузијазмот за тоа.

– Добредојдовте во тимот. Големо е задоволството, одлично пееш – му рече таа, а Саша Поповиќ ги откри впечатоците од Мики кога го слушна за прв пат.

– Кога бев на аудиција во Скопје, Мики беше убедливо најдобар кандидат. Ѓорѓе беше таму за да потврди. Нема потреба да ги криете годините, доволно сте возрасни за ова натпреварување. Со 36 години заслужи да се најдеш на оваа сцена – рече Поповиќ, а потоа и даде збор на Марија Шерифовиќ да го прокоментира овој дуел.

– Одличен си Мики. Можеш да бидеш ѕвезда, а не ѕвезда на Гранд. Пееш фантастично, задржуваш внимание, знаеш да се однесуваш, ти верувам во се. Само се надевам дека сте толку кул лик приватно како што мислам дека бевте кога ни го изведовте ова. Има некои млади пејачки кои одлично пеат, ни фрлаат магии, а испаѓа дека се лоша – истакна Марија, додека Снежана Ѓуришиќ го пофали и Мики, додека за Перица рече дека би сакала да биде во нејзиниот тим.

И Александар Милиќ Мили не можеше да го сокрие воодушевувањето од симпатичниот Македонец на кој му го критикуваше изговорот на стиховите.

– Човек пее како господин – уфрли Снежа, а во неговиот успех се увери Босанецот Драган Стојковиќ.

– Ти си еден од најдобрите кандидати кои се појавија од Македонија и мислам дека ќе имаш многу успеси, ако си вака педантен и прецизен во настапот – го советува Босанецот, а потоа го прашал Мики колку куќи има.

Натпреварувачот одговорил дека има и дека е недовршено, на што Боске му рекол: – Ќе заработиш уште два со Гранд!

Бидејќи Македонецот доби пофалби од сите, на ред дојдоа Ѓорѓе, кој беше и најгласен во очекувањето на музиката што Мики ја преферира.

– Мајсторе, вие сте готов производ. Александар Јосифовски доби сериозен конкурент во оваа приказна. Така се пее во Македонија – заврши Ѓорѓе, а Саша праша каде била до сега натпреварувачот.

– Се занимавав со музика, но не во последните пет-шест години. Бев во Белгија, работев како келнер – одговорил натпреварувачот.

– Убаво кажа Босанецот. Имаш куќа која не е завршена, ако продолжиш вака ќе изградиш уште две куќи – го советуваше Поповиќ, а Ѓорѓе додаде дека нема причина да не продолжи и дека веќе е во финалето.

– Ако испаднеш, Мики, пееш со мене. Никому нема да го дадам – ​​заклучила Цеца.