Македонија ќе настапи на Евровизија со песна од поранешниот потпретседател на СДСМ

Овогодинешнто 21-во издание на Јуниорски Евросонг ќе се одржува во Фрнација, откако минатата година победи нивната претставничка Лисандро.

Македонија ќе настапи со нумерата „Кажи ми, кажи кој“, со изведувач Тамара Грујеска. Детската Евровизија ќе се одржиа на 26-ти ноември во Ница.

Автор на песната е Роберт Билбилов, миксот и мастерингот му е заеднички со Дарко Димитров, а пак текстот му е заеднички со Коста Петров.

Токму Петров на јавноста и стана познат откако беше назначен за потпретседател на СДСМ, а беше и на чело на Фондот за иновации и технолошки развој.