„Мислев дека сум болна, на 50 не сонував бременост“: Неверојатната приказна на пејачката Јасмина која роди близнаци

Јасминка Хамза Тајчи, босанска пејачка, последниве години му се посвети на семејството, а нејзината приказна е многу инспиративна.Имено, таа покажа колку е важно да верувате во своите желби и никогаш да не се откажувате од нив.

„Кога се омажив пред неколку години, веднаш сакав деца. Сепак, не ни се допадна. Не изгубив надеж и верба дека ќе станам мајка, но јас и Петар во разговорите се помиривме со фактот дека ќе го живееме нашиот хармоничен живот без деца ако ги нема. Но, знаете како велат: „Човекот сонува, а милиот Бог одлучува“.

Кога изгубивме секаква надеж да станеме родители, кога се опуштивме и ги оставивме другите работи во животот, се случи она по што копнеевме. Забременив“, во една прилика ја започна својата приказна пејачката:

„Тоа беше летово во Будва. Со сопругот сакавме да се одмориме во тој прекрасен град, а позната сум по тоа што излегувам навечер и малку танцувам. Така отидовме во ресторан во кој имаше музика во живо и веќе беше полн. Иако келнерот беше љубезен и ни најде место, почнав да ме фаќа хистерија, да викам, да се лутам. Сè ми пречеше.

Мојот Петар се обидуваше на секој начин да ме смири, да ме запознае, но и ми пречеше. Мислев дека сум уморна, размислував за сосема други работи, но не и за бременост. Дури и кога се вративме во Јабланица, каде што уживам да бидам со моите браќа и нивното семејство, бев нервозен и едвај чекав да се вратам во Нинберг.

Откако се вратив, не ни помислував дека сум во друга состојба, а јас бев се освен стариот Таичи. Потоа во договор со сопругата отидов на тестови за да дознаам која е причината за мојата нервоза и вознемиреност. Потоа дојде шок дијагнозата: бременост. Мислев дека ќе онесвестам од среќа. Само не се надевав дека е така.

Мислев дека сум тешко болна, дека сто други работи не ми се во ред, но бременоста не беше ни сон. Веднаш му се јавив на сопругот, тој дојде да ме земе и потоа плачевме од среќа како мали деца. Тоа беше ден и момент што ни ги промени животите и ќе продолжи да ги менува нашите животи, но на подобро“.

„Никогаш немаше близнаци од страната на мојот сопруг, но потоа прашав малку за моите поблиски и далечни роднини и дознав дека во семејството има близнаци, па таа традиција ја продолжив во поодминати години.

Овие деца се подарок од небото и јас ќе бидам најдобрата и најсреќната мајка на светот. И на многу жени кои сакаат деца им порачувам да не губат надеж и верба затоа што не можеш да ѝ избегаш на судбината, а тоа те прави среќен кога најмалку го очекуваш“, рече пејачката, која живее со сопругот и децата во германскиот град. Нирнберг.