Нов момент – Американците веќе однапред знаеле за планот на Пригожин: Биле запознаете што се подготвува

Откако доцна во саботата беше виден како го напушта окружниот воен штаб во Ростов, стотици километри јужно од Москва, во неделата не е познато каде е платеничкиот водач Евгениј Пригожин, јавуваат светските агенции.

Наводно, САД имале разузнавачки информации дека Пригожин ги собирал своите сили во близина на украинско-руската граница подолго време.

Официјални лица ги известиле конгресните лидери за зголемувањето на почетокот на оваа недела, рече извор запознаен со ова прашање.

Изворот не беше овластен да зборува јавно, но зборуваше за Асошиетед прес под услов да остане анонимен.

Си-Ен-Ен претходно објави дека функционерите ги информирале конгресните лидери минатата недела, откако американските разузнавачки агенции собрале разузнавачки информации во средината на јуни, што укажувало дека шефот на Вагнер планирал вооружена акција.

Тој тврди дека имало доволно сигнали за да му се каже на раководството дека нешто не е во ред.