„Ова веќе не се домат туристи, туку паштета туристи“ – газда на локал огорчен од тоа што се случува

Црна Гора со години ги привлекува луѓето од регионот како една од омилените дестинации за одмор. Сепак, сезонската атмосфера не е секогаш толку идилична како што може да изгледа на прв поглед.

Сопствениците на барови и ресторани на црногорското приморје изразуваат незадоволство бидејќи туристите од Србија често ги избегнуваат кафулињата и рестораните, претпочитајќи да останат на плажите.

– Никогаш не сме имале толку кутри гости од Србија. Тоа не се домат, туку паштета туристи. Не сакаат ни зеленчук, доматите им се луксуз. Се жалат за се и се е скапо. Ужасот! – изјавија неодамна за медиумите угостителите од црногорското приморје.

Сепак, судејќи според искуството на еден Србин во Будва, Црногорците ги тераат туристите да бидат „паштети туристи“!

Едно од последните искуства што ја разбранува јавноста го опиша В. Ѓ. (23), кој посетил ресторан на Словенска плажа во Будва, каде што, патем, сакал и да јаде.

– Пристигнав на плажа околу пет часот попладне и решив да се напијам кафе и цеден портокал додека ја чекам девојка ми, а потоа да јадеме заедно. Келнерот ми рече дека не можам само да пијам на маса, туку морам и да јадам нешто – изјави В.Ѓ. за Курир

Револтиран од ваквата состојба, В.Ѓ. излегол од ресторанот и решил да руча на друго место.

– Не можев да поверувам како келнерот се однесуваше со мене. Ова се уште не ми се случило – додаде тој.