Саша може да влече камион од 10 тона, јаде две кила месо дневно и го има епитетот најсилен човек на Балканот

Можете ли да замислите да кревате автомобил како од шега? Ова не е проблем за „Хулк од Суботица“. Саша Лампаш има 29 години и во 2017 година бил прогласен за најсилен човек на Балканот.

Сè е предодредено за голема љубов – бодибилдингот. Велат дека Саша е сè само не обичен човек, но за да биде таков, вложил многу труд.

„Влечам камион, кревам големи тежини“, вели Саша, кој од мал се занимавал со разни спортови, додека не се нашол во кревање тегови и бодибилдингот.

Понекогаш има и до три тренинзи дневно. Обичен човек, без лажна скромност, не може да биде како мене, бидејќи навистина мора да се занимава со спорт од мали нозе“, изјави Саша во емисијата „Експлозив“ на Прва.

Строго се грижи за исхраната, па не јаде ниту грам чоколадо. Јајца, шејкови со говедски желатин за појадок се задолжителни. Речиси не јаде маснотии, но јаде месо со секој оброк. Дневен внес од 3.500 до 6.500 калории.

“Ми се случи во последните недели пред натпреварот да изедам 2,8 килограми месо во еден ден. Не велам дека е здраво и не го препорачувам. Мора да имаш љубов кон овој спорт”, изјави Саша.

Речиси и да нема натпревар од кој дома не однел медал или трофеј. „Најголемиот успех е сега кога се вратив пред три недели од натпреварувањето во Санта Сузана, Шпанија, бев трет на Европското.

Морав да бидам прв, но апсолутно го преболев тоа“, изјави Саша чија големина на облека е специјално направена за него.

Покрај сите негови успеси, тој особено се истакнува по тоа што е родител. Саша е горд татко на една ќерка и иако не живее со неа, се труди да и го посвети сето внимание.

Саша истакна дека е благодарен за се во животот, но најмногу за најобичните работи. „Секој ден кога станувам го ставам телефонот на страна и ја читам Библијата.

Десет минути пред спиење и десет минути потоа. Благодарен сум за се, што имам нозе, што одам, што сум здрав… Се во животот е заслужено, изјави шампионот во бодибилдинг.