Српската пејачка која снимаше гола спот во Скопје: Во Србија не можеше, па во Македонија затворивме автопат

Пејачката Миа Борисављевиќ пред повеќе од 10 години сними спот за песната „Како да не“ кој ја шокираше нацијата. Пејачката се прошета по автопатот во Македонија како од мајка родена, а во една прилика откри како се решила на такво нешто.

Миа во една емисија призна дека познатото видео и било пресвртница во кариерата, за која се одлучила поради една причина:

-Тоа беше второто видео што го снимив, а првото беше сосема нормално и никој не ме забележа. Така се појавив, како нормална жена со нормален спот, снимив албум и сакав да пеам – истакнала Миа, а потоа објаснила дека во спотот не е сосема гола:

– Носев долна облека и нешто над градите што можеше да биде заматено при уредувањето. Не е ни хигиенски да се шета гол по улица – низ смеа рекла и додала:

– Дејан Милиќевиќ снимаше видео и успеа да го затвори автопатот во Скопје, тоа не беше можно во Белград. Навистина вложив многу во тој прв албум и моето прво разочарување беше средбата со медиумите на мојата промоција, каде навистина организирав се како што треба и мислев дека ќе ме прашаат за автори како Марина Туцаковиќ, Браја, спотови.. Сепак, следниот ден, сите медиуми објавија мозолче на мојот грб на некоја измислица во отсуство на интересни работи во промоцијата. Веднаш во мене видоа провокативна личност, дека имам уште нешто да дадам освен снимање албум.