Фолк пејачка во шок – освен бакшиш дома си замина и со поклон вреден илјадници евра: Вакво нешто не се случило

Не е тајна дека музичките групи и особено фолк пејачите додека ги забавуваат гостите на свадба земаат енормно голем бакшиш.

Меѓутоа, освен бакшишот во пари, познзата пејачка дома си отиде со уште еден скап поклон. Имено, фолк-пејачката Јана Тодоровиќ викендов пеела на свадбена веселба кај семејните пријатели, за да добие автомобил Ауди, па дури и бакшиш од 20.000 евра од водителот на забавата.

Јана Тодоровиќ ја китеа со пари сите по ред, од младенците до гостите, а сопственичката на куќата среде веселба и ги предаде клучевите од автомобилот на фолкерката, па таа остана во шок.

– Јана три месеци претходно знаеше дека ќе пее на оваа свадба бидејќи тоа се нејзини пријатели. Таа договорила се, но не знаела еден детаљ, а тоа е дека домаќинот и подготвил изненадување и подарок каков што досега не добила на прослави.

Други пејачки добиваат часовници и златни синџири, но нејзиниот пријател сакал да и подари „ауди“ пред гостите.

Кога започна веселбата, откако Јана испеа неколку песни, човек побара младенците и таа да дојдат пред салата за да го видат изненадувањето.

Потоа ја бакнал Јана, и се заблагодарил што не им побарала хонорар за свадбата, а потоа и подарил автомобил – вели изворот, додавајќи дека Јана не сакала да го прифати автомобилот како подарок во прво време бидејќи нивната цена се движи од 10.000 до 50.000 евра, во зависност од зачувувањето.

– Јана почна да се смее, не можеше да поверува што се случило! Отпрвин рекла дека не може да го прифати подарокот, но потоа на убедување на домаќинот ги зела клучевите. Станува збор за црн Audi Q5.

Јана ги зела клучевите, толпата аплаудирала, а потоа се вратила во салата каде продолжила прославата. После тоа целата беше во евра, ја красеа гости и зема бакшиш од речиси 20.000 евра – додаде споменатиот соговорник за „Република“.

Јана истакна дека со овој човек се познава една деценија. – Бев на забава на пријател и имаше договор да не пеам за хонорар. Тоа требаше да биде мој подарок за младенците, но, добро, и јас добив изненадување!

Не сакам да зборувам за детали, знам дека и тој не би го сакал тоа, но еве! Ме чекаше необичен подарок – кратко изјави Јана за гореспоменатите медиуми.