(ФОТО) Излета и се преврте трактор полн со матуранти: На лице место екипи на браза помош и пожарна

Излета трактор со приколка полн со матуранти. При несреќата истиот се превртел, по што има повредени лица.

Неофицијално како што пренесуваат тамошните медуими причина за несреќата било откажување на сопирачките на удолницата, а во превртената приколка имало дванаесет до тринаесет матуранти.

Четиринаесет, а можеби и повеќе повредени матуранти на Мате Блажина од Лабин се резултат на сообраќајната несреќа што се случи денес кога на првата остра кривина на патот Лабин – Пртлог се преврте трактор со приколка.

Несреќата се случила околу 11 часот, додека матурантите натоварени во два камиони и два трактори се движеле кон Пртлог каде требало да ја продолжат матурската прослава.

„Ниту една од 14-те повредени лица кои дојдоа во овој момент не е во животна опасност“, рече Ирена Хрстиќ, директор на Општата болница во Пула, на прес-конференција пред ургентното одделение во Пула. Таа додаде дека се на возраст од 17 до 19 години, а има 11 девојчиња и три момчиња.

„Од тие 14, тројца се тешко повредени, а на две ќе им биде потребен хируршки третман. Ниту едно дете нема повреда на главата, што е добро, значи дека нема нарушување на свеста.

Тоа се претежно модринки, а на едно дете му треба Операција за скршеница на долни екстремитети, раце и зглобови. Други деца се лекуваат, не изгледаат сериозно повредени, а едно дете е пуштено дома по првичниот третман“, рече Хрстиќ, потврдувајќи дека во Пула се примени 14 лица и дека од медиумите знае дека наводно две деца се во КБЦ – во Риека.

На местото на несреќата биле членови на ЈВП Лабин со три возила, како и членови на ДВД Лабин Рабац, потоа полиција и амбулантни возила од цела Истра и родители. Имаше и членови на Црвениот крст Лабин и жители на Прлог кои понудија превоз.