(ФОТО) Турирал со колата, па удрил во траект кој веќе испловувал – снимени шок сцени на пристаниште

„Знам дека немате ферибот во Белград, но основното правило е дека кога ќе тргне траектот, нема повеќе качување…Секоја година барем еден паѓа“, стои во една објава на Твитер со фотографија од автомобил виси, потпирајќи го предниот крај на рампата за качување, траект.

Објавата стана вирална, а во коментарите под објавата луѓето разговараа како и зошто тоа се случило на прво место.„Вијести“ пишува дека инцидентот се случил вчера на пристаништето на траектот во Лепетани, Црна Гора, околу 18 часот. Возачот на автомобил со белградски таблички за малку ќе паднал во морето обидувајќи се по секоја цена да се качи на траектот „Третиот август“.

Според очевидци, возачот додека го турирал автомобилот, излетал и се обидел да се качи на строгата рампа на траектот, иако бродот кој бил полн со други автомобили веќе го започнал маневрот за поаѓање.Добра кои го регулираат сообраќајот на пристаништето и качувањето на фериботите, предупреди дека качувањето на „Тирдести август“ е завршено и дека ќе мора да почека друг траект да премине до Каменаре, пишува „Вијести“.

Меѓутоа, штом стражарите го свртеле грбот, возачот со автомобилот тргнал кон рампата за качување на траектот, иако бродот во тој момент веќе почнал да се одвојува од брегот.

Само брзата реакција на капетанот на траектот, кој веднаш се насочил наназад и на тој начин го прекинал маневарот за поаѓање на бродот, спречил автомобилот да падне во морето, а возилото останало да виси, потпирајќи го предниот дел на рампата за качување на траектот.Во овој инцидент за среќа нема повредени, а причинета е само незначителна материјална штета.

Се чини дека белграѓани се надалеку познати по тоа што се фалат додека возат, судејќи по коментарите, бидејќи многумина велат дека ова не е прв пат, често така да излетуваат возачи, а најчесто оние со белградски таблички.