Љубица и нејзините две деца беа буквално исфрлени од сместувањето поради банална причина – Грците воведоа многу строги правила, подгответе се

Самохраната мајка Љубица Ј.(37) од Јагодина доживеала голема непријатност минатата недела кога се одмарала на грчката плажа Неа Флогита која се наоѓа на полуостровот Халкидики. Сопственичката на пансионот во кој престојувала со две малолетни деца ја избркала од објектот само затоа што јадела колачиња кои не ги купила на лице место на плажата која е дел од ова сместување.

Своето незадоволство го сподели во една од групите на Фејсбук каде туристи споделуваат искуства поврзани со одморите во Грција, а Љубица за Нова.рс вели дека се уште не може да поверува што и се случило. По нејзиното искуство, на социјалните мрежи почнаа да се откриваат некои „нови правила“ на грчките ресторани, поради што на туристите им се крена косата.

Љубица е самохрана мајка на две деца – десетгодишниот Марко и петгодишната Дуња. Минатата недела тројцата заминаа на одмор во Неа Флогита, живописно одморалиште кое се наоѓа во централниот дел на полуостровот Халкидики.

„Секоја година одиме на одмор и вакво нешто никогаш не ни се случило. Останавме во гостилница, појадувавме и вечеравме, додека за ручек се снаоѓавме – или јадевме на плажа или одевме во град, сеедно. Порано купувавме нешто во градот, а потоа јадевме во гостилницата. А потоа еден ден не пречека сцена како од хорор филм“, се присетува Љубица.

„Децата видоа колачи во слаткарница и иако имавме разновидни чајни бисквити за појадок во хотелот, тие сепак сакаа нешто поинаку. На сите им купив по две колачи, ни ги спакуваа, добивме вилушки и се упативме на плажа. Штом стигнавме, ја отворивме пластичната кутија и почнавме да ги јадеме. Токму во тој момент се појави еден дечко кој ни рече да ги спакуваме колачиња во кеса бидејќи е строго забрането да се јаде храна што не е купена на плажа“, продолжува овој турист.

„Прашав зошто, а тој рече дека политиката на хотелот е таква што на оваа плажа, каде што, инаку, пливаат гости на друг хотел, е забрането да се јаде храна што не е од нивниот локал и кафана. Добро, иако мојот одговор е тотално глупост, децата се деца, што има лошо во грицкањето, но во ред“, вели Љубица.

Следниот ден, според неа, децата спакувале од храната што останала од појадокот и и ја дале на Љубица да ја однесе на плажа за да ја има кога ќе огладне. Потоа, буквално кажано, целиот пекол пукна.

„Попрво ќе си ја скршев раката отколку да ги земев тие колачиња од децата. Всушност, беше вака: бидејќи не јадеа сè, децата го спакуваа она што им остана во чинијата во кеса и го однесовме на плажа. После капењето отидовме да се освежиме и како и минатиот пат се појави тој тип, но сега до него беше сопственикот на гостилницата.

Ни фрлаа со дрвја и камења, ни кажуваа какви луѓе сме, како се однесуваме, лош пример им дававме на другите гости со ширење храна на плажа, како не се срамиме. Не прашаа дали немаме доволно храна во ресторанот, па однесовме на плажа. И на крајот ни рече да се спакуваме и да се одјавиме од неговата плажа и од неговиот конак. Замислете!“

„Немав кому да се пожалам, се вративме во сместувањето, брзо се спакувавме и се одјавивме. Не ни вратија пари за петте дена што требаше да останеме таму. Сама сум со две мали деца, не знам каде одам и што ќе правам. За среќа, целата сцена на плажата ја набљудуваше една жена која веднаш ме запре и ме упати во солиден стан каде што ги поминавме следните денови.

Сè уште не можам да верувам што се случи. И сето тоа поради колачите. Ајде, првиот пат храната не беше нивна, па го разбирам предупредувањето. Но, за да се налутат што им ја земавме храната. Никогаш повеќе нема да се вратам таму, фуј!“, рече Љубица.