Една од најпознатите нискобуџетни авиокомпаниј потврди: Нема да има повеќе билети од 10 евра

Една од најголемите нискобуџетска авиокомпанија Рајнер планира да ги зголеми цените бидејќи горивото станува поскапо, изјави во понеделникот за ДПА главниот извршен директор на подружницата на ирската компанија со седиште во Австрија,Лаудамотион.

„Просечната цена за билет на Рајанер веројатно ќе се зголеми од 40 на 50 евра за пет години“, рече Андреас Грубер, извршен директор на подружницата на Рајанер, Лаудамоушн.

Авиокомпанијата се обидува да го намали влијанието на растот на цената на нафтата со фјучерси кои ги фиксираат цените и со купување евтин парафин за нејзините акции, но не може целосно да го амортизира растот на цените на горивото, рече Грубер.

Авиокомпанијата се гледа себеси во предност пред поскапите ривали во услови на економски тешки времиња.

„Во рецесија повеќе луѓе ќе обрнат внимание на цената на билетот“, рече Грубер. Рајнер не е сам во покачувањето на цените: Луфтханса на пример најави повисоки цени за остатокот од годината.

Се чини дека Рајанер го остави зад себе падот на бројот на патници за време на панде мијата на ко ронавирус. Во тековната финансиска година од април 2022 до март 2023 година, Рајнер се очекува да превезе 166 милиони патници во Европа, што е многу над нивото пред пандемијата.

„Во следната финансиска година, бројот на патници треба да се зголеми на 185 милиони“, рече Грубер.

Претходно познат како ултра евтин авиопревозник, Рајанер која е сопственик на австрискиот превозник, Лауда Европа, откри дека евтиното патување сега е минато, пишува ШенгенВисаИнфот.

„Нема да има повеќе билети од 10 евра“, категоричен е Грубер.

Неодамна, Рајанер објави осум нови линии во програмата на своите редовни летови до и од Виена. Новите линии вклучуваат Бремен (Германија), Манчестер (Англија), Копенхаген (Данска), Хелсинки (Финска), Џенова и Венеција (Италија), Тузла (Босна и Херцеговина) и Сибиу (Романија).

Авиопревозникот откри дека инвестира 1,7 милијарди евра во центарот во Виена, а вкупно 17 авиони се стационирани во главниот град на Австрија.

Авиокомпанијата се очекува да оперира повеќе од 600 летови неделно до и од главниот град и ќе придонесе за вкупно 600 новоотворени работни места за сезоната.