Мбапе французин направи

Француската суперѕвезда Килијан Мбапе, кој после долга сага остана во Пари Сен Жермен има интересен прекар во соблекувалната на „светците“, кој го откри соиграчот Ашраф Хакими.

После победата во Лил со 7-1, на кој Мбапе даде три гола, Хакими откри дека извонредното крило на парижаните го викаат – пингвин!

Газдата на францускиот првак Пари Сен Жермен, Насер Ал Келаифи ги прогласи новинарите дека биле највиновни за нетрпеливоста помеѓу Килијан Мбапе и Нејмар, која од почетокот на сезонава излезе на виделина, иако се шпекулираше за такво нешто уште од пред крајот на ланската сезона.

Сѐ на површина излезе пред нешто повеќе од еден месец на мечот со Монпелје околу изведувањето на пенал, за кој одговорноста ја презема Нејмар откако Мбапе првиот удар од белата точка на почетокот од мечот го промаши.

И тогаш излегоа многу видеа и приказни дека двете ѕвезди не се трпат, а се појави повторно информацијата од пред неколку месеци, дека Мбапе бара од раководството да го продаде најскапиот светски фудбалер.

Но, за Ал Келаифи упорно тврди дека сѐ е пренадувано и дека нема вистина во тоа што го пласираат медиумите, иако Нејмар јалкуваше твит полн со критики за Мбапе дека се однесува како да е тој газдата на ПСЖ, а сѐ доаѓа откако со крајни напори и ненормални верувања Катарецот успеа да спречи да замине во Реал Мадрид.