Александар преживеал вистинска драма кога во Грција неговата ќерка згазнала отровна риба: Врескаше од болка

Веста дека мало девојче е искасано од отровна риба змеј во познато грчко одморалиште, вознемири многу капачи кои летуваат токму на грчкиот брег. Мајка на 8,5 годишно девојче преку Фејсбук групата „Грчка инфо“ ја извести јавноста дека нејзината ќерка згазнала опасна риба, која при каснување испушта отров.

Позната е како змеј риба, а нејзиниот отров е толку силен што доведува до парализа на говорот, а кај постарите срцеви пациенти до срцев удар.

Александар Томиќ, таткото на девојчето, се приклучил на утринската програма на ТВ „Прве“ од Грција и детално раскажал што се случило тој ден.

Како што рекол, неговата ќерка сега се чувствува добро, а благодарение на спасувачот кој им кажал дека топлата вода го извлекува отровот, агонијата не траела долго.

– Ќерката веќе беше добро следниот ден. Бевме на плажа и кога таа излегуваше од вода ја згазна таа риба во плиткото и почна навистина силно да вреска од болка. Не знаев што се случи, дали се пресече, не ми беше јасно дека толку вреска. Ја погледнав ногата и ја измив со вода. Имаше едно момче, спасител на плажата и ни рече дека е змеј риба, ни рече да ги ставиме нозете во топла вода – вели Александар Томиќ и додава:

– Штом и ја ставивме ногата во топлата вода што ја донесовме од кафулето, таа се чувствуваше многу подобро. Таа навистина врескаше од болка, велејќи дека не може да издржи.

По топлата вода стануваше се подобро и подобро. Се јавивме на докторот, кој ни рече да дадеме антиалергиски лек и бруфен што поскоро. Веќе беше подобра, помалку ја болеше ногата. Докторот рекол и да му се јави ако почне да се гуши, за среќа тоа не се случило – изјави Томиќ за „Прва“.

Тој исто така истакна дека ваква ситуација не се случува толку често.

„Како што рекоа, тоа се случува еднаш месечно. Таа риба ја има и во Јадранското море, секаде може да се случи… И кај нас има некоја отровна риба. Децата можат многу полесно да се справат со тоа отколку возрасните. Срцевите пациенти може да доживеат и срцев удар. Сопругата објавила на групата, за луѓето да знаат што да прават во такви ситуации. Топлата вода е најважна.