Бугаринот Петар сведочи како спасувале жива глава во Чаир- тври дека полицијата ги намамила да влезат во Чаир

Левски го совлада Шкупи со 2:0 во првиот меч од второто квалификациско коло за Конференциската лига што се играше во Скопје.

Но, на средбата и претходеа ексцеси и крајно непријатни инциденти. Еден од нив вклучуваше симпатизер на сините кој беше избоден со нож од локални навивачи.

Конкретно за НОВА зборуваше пријател на 29-годишниот Бугарин кој беше избоден во Скопје. Петар Бозов стана сведок на нападот, во кој македонските фудбалски навивачи ги нападнаа навивачите на Левски.

Петар е адвокат, има своја канцеларија. Тој вели дека ниту еден негов сонародник кој патувал со повеќе автомобили не е организиран навивач или дел од тимските ултраси. Тој, исто така, негираше дека учествувал во организирани тепачки.

Според мажот, избодениот Драго не е во опасност по живот. Тој ги повика бугарските власти да помогнат во неговото лекување и транспортирање во земја. Драгомир работи во областа на телекомуникациските услуги, тој е ИТ специјалист, изјави неговиот пријател.

„Бевме на влезот во Скопје околу 18:00 часот. Пред него сите бугарски автомобили беа детално проверени дали има оружје. Излезе кордон да не придружува, но на автопатот пукна и не бевме добро чувани. Пред кривина, возачот на вториот автомобил ми блендираше со светло и застанавме.

Ме праша „Знаеш ли каде одиме? и реков „Да, по трасата што ни ја даде Левски“. До нас застана патролно возило и ги прашавме „Дали сте десно“ и тие рекоа „Да, оди, оди“. Ова се покажа како патот до излезот за малото Чаир“, изјави за НОВА пријателот на избодениот Бугарин.

„Македонската полиција многу добро виде колку бугарски автомобили скршнаа и завршија во предметното опасната населба“, додава тој.

Тогаш започна кошмарот. Околу нив се собра огромна толпа мажи со албанско потекло. Удриле по колите, таму го избоделе и Драго – другарот на Петар. Драгомир работи во областа на телекомуникациските услуги, тој е ИТ специјалист, изјави неговиот пријател.

„Бевме тепани со метални предмети и лименки“, се присетува учесникот во она што се случи.

Тој објасни дека полицијата му забранила да слика. Ним им беше одбиен и преведувач за време на сослушувањата.