(ВИДЕО) Застрашувачки сцени од Косово: Детонации и пукања, болниците се полнат со повредени војници и цивили

Ситуацијата во Косово денес одново ексалираше, а овојпат е и тоа како сериозна, а за тоа сведочат видеата и фотографиите кои ни пристигаат.

Во клиничко-болничкиот центар во Косовска Митровица се примени 53 лица повредени при денешната акција на растурање на протестот на Србите во Звечан.

Едно лице е оперирано, се наоѓа на одделението за интензивна нега и лекарите се борат за неговиот живот, изјави за Танјуг Златан Елек, директор на КБЦ во Косовска Митровица.

Како што наведе, оперираниот се здобил со две рани во пределот на карлицата и левиот показалец, а повредите се предизвикани од употреба на боева муниција.

Меѓу повредените е и заменик директорот на КБЦ, д-р Драгиша Миловиќ, кој беше претепан во Звечан и има повреди на градниот кош, рацете и нозете и стомакот, рече Елек.