(ВИДЕО) Силен ветер урна ветерница висока 65 метри: Снимен кобниот момент – штетата е повеќе од 50.000 евра

Силен налет на ветер уништи ветерница висока 65 метри на ветропарк во областа Росток, Германија.

Видеата покажуваат дека системот пропаѓа по силен налет на ветер. Според извештаите, претходно имало проблеми со турбината.

Силен налет на ветер сериозно оштети ветерница на ветер во округот Росток во понеделникот попладне. Делови од сечилото на роторот првично беа откинати, изјави портпаролот на полицијата во вторникот.

Оштетувањето на едно од лопатките на пропелерот предизвикало постојан дисбаланс. Како резултат на оваа нерамнотежа, конструкцијата на јарболот висок 65 метри поради силниот налет на ветерот бил подложен на поголеми сили отколку што може да издржи и тој се урнал, јавуваат германските медиуми.

На YouTube е објавено видео од превртената ветерница, додека во позадина се слуша силен ветер.Според техничарите, ветерницата имала проблеми со далечинскиот управувач во понеделникот наутро пред да се засили ветерот и повеќе не можела да се исклучи.

Според првите проценки, штетата е повеќе од 50.000 евра.Другите ветерници во околината беа исклучени како мерка на претпазливост за да се спречи нова несреќа.