„Визер“ најави нова линија од и до Македонија

„Визер“ најголемата авиокомпанија во Македонија и еколошки најодржлива авиокомпанија на глобално ниво**, денеска објави дека ќе започне нова линија од Скопје до Салцбург, Австрија. Планирано e да започне во април 2024 година, преку целата година ќе се изведува три пати неделно во понеделник, среда и петок. Билетите се веќе достапни на wizzair.com или на мобилната апликација на Wizz Air.

Салцбург е прекрасен град, сместен на австриските Алпи во близина на австриско-германската граница, познат по своите прекрасни пејзажи, историја и култура. Со мешавина од шарм на стариот свет и модерни вибрации, тој е идеална дестинација за пешачење, скијање или едноставно разгледување на прекрасните планински предели, Салцбург има се.

Посетителите можат да го истражуваат волшебниот Стар град, живописната река Залцах и величествените Алпи во позадина.

Културната таписерија на Салцбург е богата и разновидна. Од застрашувачката тврдина Хоензалцбург која има поглед кон градот до елегантната палата Мирабел и катедралата во Салцбург што инспирира стравопочит, нема недостиг од историски знаменитости и културни богатства.

Патниците се охрабруваат да ги резервираат своите билети рано за да ги искористат предностите на ниските цени за да го направат нивното патување до Салцбург уште попријатно.