Вучиќ вечерва згрме и на Косово му врати со Диво Насеље во Куманово

Српскиот претседател Александар Вучиќ во посета на РТС ги коментираше настаните во Бањска.

– Србија го одбележува Денот на жалоста поради трагични настани. Одбележуваме Ден на жалост за тројцата загинати Срби и за убиениот полицаец.

Тоа е цивилизациска одлука и сериозна одлука. Еди Рама не ја кажа вистината, прогласивме Ден на жалост за сите убиени – рече Вучиќ.

– Ќе ве потсетам што се случи пред само 8 години, во 2015 година. Тогаш имаше голем конфликт во Куманово меѓу терористите кои тогаш ја нападнаа Македонија, суверена држава, земја членка на ОН. Убиени се дури осум полицајци.

Тоа е комеморација на сите убиени косовски Албанци во Куманово. Полна сала. И никому ништо, но тоа не е крајот. Во Дечани е поставен споменик на терористите на кој Харадинај го посетува споменикот и положува цвеќе. Толку од нивните принципи. Она што е уште поодвратно е тоа што и се случува на нашата јавност – рече Вучиќ.

По трагичните настани во неделата во Бањска, претседателот Вучиќ во своето обраќање до јавноста посочи дека главен виновник за се што се случува на Косово и Метохија е Аљбин Курти и дека негова единствена желба е да не доведе во конфликт со НАТО.