За десет години родила девет момчиња и едно девојче – мајка ја шокираше јавноста поради имињата кои им ги дала

Пред да се роди бебето, многу родители размислуваат да изберат име за своето дете. И додека за некои одлуката како да го нарекуваат новиот член предизвикува големи сомнежи, други во имињата на нивните бебиња, како што вели една мајка, „додадете малку магија“.

Имено, Касандра Морис од Јута, САД, мајка на девет момчиња и едно девојче, го открила уникатниот начин на кој ги именувала своите деца, кој вклучува имиња на инспиративни луѓе од нејзината околина но и име на посебен лик од книгата. , кој и го подари на својата ќерка.

Касандра, која редовно објавува клипови од својот семеен живот на TikTok, сподели како таа и нејзиниот сопруг избрале 10 имиња за своите деца во видео кое собра над 2,2 милиони прегледи.

Во натписот на видеото, Морис, која има девет сина и една ќерка, рече дека сите нејзини синови се именувани по вистински луѓе блиски до неа и нејзиниот сопруг – освен нејзината ќерка Лили.
Бидејќи парот е активно вклучен во мормонската црква, многу од нивните деца добија имиња по значајни религиозни личности, а мајката откри дека нејзините најстари деца, Стивен и Кристофер, ги добиле имињата по тренерот на мисијата на нејзиниот сопруг Џејкоб и еден од неговите цимери.

Нивниот следен син Вилијам го добил прекарот од семејната традиција, а Рајан го добил името по друг пријател. Потоа доаѓа Спенсер кој е именуван по американскиот верски водач Томас Спенсер Монсон, Макс е именуван по куќниот другар на Џејкоб. И името Томас е исто така важно име за семејството. Хенри го добил името по друга американска религиозна личност, Хенри Бенион Ајринг, а најмладиот, Питер, го добил името по апостол Петар.

Сепак, името на второто најмало дете и единственото девојче во семејството ги натера луѓето да се расправаат под ова видео – кога родителите рекоа дека Лили го добила името по мајката на Хари Потер, Лили.

„Мајката на Хари Потер, Лили Еванс Потер, е најблагородниот лик во книгите за Хари Потер“, објасни Морис додека нејзината ќерка се претставува во видеото.Корисниците на TikTok не можеа да поверуваат како се одлучиле за името на нивната ќерка, но и за некои други имиња.

„Тато откако ќе запознае секого, тој вели: „Имам совршен начин да те паметам“, „Не си именуван по дедо ти или татко, само тројца пријатели на сопругот, хмм“, „Не дедо на мама, па дури и тато. , веќе тројца татковци на случајни познаници“, „Ти ја крсти по Лили Потер, боже мој“, „Навистина си ја именуваше својата ќерка така поради мајката на Хари Потер“, беа само дел од коментарите под нејзиното видео на TikTok.