Момче мислело дека го удрил камен, па четири дена не бил свесен што носи во главата: Патувал и одел на забави, а потоа забележал чудни симптоми

Мислејќи дека е само каменуван, студент поминал четири дена со куршум во мозокот, забавувајќи се и журкајќи со своите пријатели.Матеус Фасио (21) откако случајно бил присутен на инцидентот на новогодишната ноќ, продолжил со својот нормален живот пред да ја открие вистината.

Четири дена одел на пливање и забава со другарите, а дури кога му се појавиле проблеми со десната рака во вид на грчеви, побарал лекарска помош.По извршен преглед во болница, идентификуван е куршум калибар 9 милиметри, кој бил забоден во главата. Потоа мораше да се оперира.

Операцијата за отстранување на туѓото тело траела околу два часа. И по операцијата и спасувањето на животот, по два дена поминати на интензивна нега, момчето можеше да си оди дома.Неврохирургот Флавио Фалкомета, кој го оперираше Матеус, рече:

„Дел од куршумот влегол во неговиот мозок предизвикувајќи компресија во таа област и предизвикувајќи неволни движења на раката. Доколку завршел на неколку милиметри од местото каде што се наоѓал, можел да предизвика многу посериозна штета и да остави рака или една страна од неговото тело е парализирано“.

Полицијата утврдила дека Матеус бил застрелан на новогодишната ноќ, но во моментов се истражува од каде дошол куршумот.„Мислев дека е камен, нешто слично. Тоа беше како звук на експлозија, кога ќе експлодира бомба, но во мојата глава. Крварењето престана и отидовме дома, се истуширав и излегов да се забавувам наредната вечер “, рече Матеус за бразилско ТВ шоу.

Додека ја прославуваше Новата година далеку од местото каде што живее, тој се врати во родниот град Хуиз де Фора на 2 јануари. Тој ја посетил болницата на 4 јануари, кога забележал дека десната рака му е премногу „опуштена“ и кога почнал да чувствува грчеви во мускулите.