Момче продавало лимонада за џепарлак, а постар маж му се нафрлил и го нападнал: Што ако е малолетник, тој ми е конкуренција

Имено, на Твитер профилот на „dsds_567“ се појави видео на кое може да се види срамниот чин на постар човек, кога по кратка расправија физички нападнал момче кое заедно со неговиот другар продавало цеден сок, притоа правејќи него „конкуренција“.

„Децата за време на празниците само цедеа сокови и излегоа да заработат џепарлак, за потоа да ги нападне маж на 50+ години..

Мажот физички го нападнал детето среде Калемегдан и го удрил неколку пати затоа што продаваат сокови и со тоа му создаваат конкуренција на тој што има штанд.

Тој става ред и вели дека Калемегдан е негов. Повеќето луѓе биле само гледам.Гледајте ги вашите деца!“, објаснила во видеото и снимила девојката која била сведок на целата ситуација.

Откако додека го снимаше видеото, девојката неколку пати му привлекла внимание на мажот да го пушти детето, дека е малолетно и дека ќе повика полиција, тој и одговорил:

“Па што ако е малолетник, оди си по својот пат. Тој таму продава сокови, а и јас ги продавам. Не го малтретирам него, тој мене ме малтретира”, рекол постариот.

Двете момчиња, видно вознемирени, како што може да се слушне на видеото, објасниле дека првично постариот им рекол да се тргнат од патот, што и го направиле, но сепак му пречеле.

„Ни рече да се тргнеме од патот, што и го направивме, а потоа дојдовме овде на клупата и тоа му пречеше. Не му направивме ништо лошо, ме удри по глава. Сега и се јавив на мајка ми , рече таа да повика полиција“, рече тој со растреперен глас едно момче.

Засега нема одговор дали полицијата презела чекори и го привела човекот кој ги нападна момчињата.