Најавена инвазија: Русија и Кина почнуваат војна?

Американските разузнавачи процениле дека Русија и Кина сега соработуваат уште поблиску за воени прашања, вклучително и потенцијална инвазија на Тајван.

Тоа ја поттикна американската администрација да направи нови планови за да се спротивстави на потенцијалното сценарио, пренесува Блумберг.

„Ова е првпат Кина и Русија да соработуваат за Тајван. Ние признаваме дека ова е прашање каде Кина дефинитивно сака да соработува со Русија и не гледаме причина зошто тоа не би требало“, рече Аврил Хејнс, шеф на Националната Разузнавањето, за време на сведочењето пред Конгресот.

Републиканскиот сенатор Мајк Раундс од Јужна Дакота го праша Хејнс за такво сценарио за време на сослушувањето на Комитетот за вооружени служби во Сенатот. Тој го праша и шефот на Агенцијата за разузнавање дали Пентагон планира одговор на таквата можност.

Тој рече дека, во основа, ако САД имаат конфликт со една земја, големи се шансите да се отвори конфликт со друга земја, што ќе влијае на планирањето, опремата и потребите од работна сила.

„Сигурно постои можност да се случи нешто такво. Одговорот на тоа прашање зависи од сценариото што ќе се развива“, рече Хејнс.

Хејнс додаде дека разузнавачките проценки покажуваат дека се зголемува соработката во „неограниченото“ партнерство на Русија и Кина во секој општествен сектор: политички, економски, воен, технолошки …

Министерството за одбрана стана уште позагрижено за барањата на нашите заеднички сили во средина каде што Русија и Кина „секако ќе соработуваат, и ние треба да размислиме за тоа“, ја потврди изјавата на Хејнс генерал-полковник Џефри Круз.

Да потсетиме, во средината на март Русија, Кина и Иран одржаа заеднички воени вежби наречени „Поморски безбедносен појас – 2024“ во Оманскиот Залив и Арапското Море.