На повидок е голема криза: Цел свет ќе страда, цените вртоглаво ќе растат, а причината се невидените конфликти на Црвеното Море

Откако избувна војната на 7 октомври меѓу палестинската воено-политичка организација Хамас и Израел, бунтовничкото движење Хути, шиитска воено-политичка организација која го контролира северозападниот дел на Јемен и ужива поддршка од Исламската Република Иран, почна да го напаѓа Израел.и комерцијални бродови кои пловат по Црвеното Море, поморски пат кој е многу важен за глобалната економија бидејќи ги поврзува Средоземното Море и Индискиот Океан.

Гледајќи дека Црвеното Море повеќе не е безбедно, големите бродски компании како Maersk и CMA CGM почнаа да го избегнуваат.

Секретарот за одбрана на Соединетите Американски Држави, Лојд Остин, организираше состанок со 43 земји, Европската Унија и Организацијата на Северноатлантскиот договор и им порача дека нападите врз трговските бродови во Црвеното Море веќе ја оштетиле глобалната економија и дека светската заедница мора да одговори на нив.

САД претходно оваа недела објавија дека е формирана меѓународната безбедносна работна група „Операција чувар на просперитетот“, која ќе биде задолжена за безбедноста на комерцијалните бродови во Црвеното Море, а во која влегуваат Велика Британија, Бахреин, Канада, Франција, Италија , Холандија, Норвешка и Сејшели, пишува Јутарњи лист.

Хутите веднаш реагираа.

„Дури и ако Америка успешно го мобилизира целиот свет, нашите воени операции нема да престанат додека не заврши геноцидот во Газа и не се доставуваат храна, лекови и гориво до опколените жители на Газа, без оглед на жртвите што ќе ги претрпиме“, рече Мухамед Ал- Букаити, член на политичкото крило на движењето Хути.

Нападите на Хутите се голем предизвик за Западот бидејќи уништуваат евтини беспилотни летала со скапи проектили. Французите со ракетите „Астер 15“ ги соборија нивните беспилотни летала „Шахед“ кои беа произведени во Иран. Еден дрон „Шахед“ чини 20.000, а една ракета „Астер 15“ повеќе од еден милион евра.

„Кога ќе го убиете „Шахед“ со „Астер“, всушност „Шахед“ го уби „Астер“, рече генерал Тери Буркхард, началник на Генералштабот на одбранбените сили на Француската Република.

Меѓутоа, доколку „Шахед“ удри во комерцијален брод, тогаш цената ќе биде значително повисока.

Политико наведува дека Западот е свесен дека Хутите се вистинска закана и дека се опремени за долгорочен конфликт.