Нова трагедија во Германија: Убиена Македонка пред очите на своите деца

Македонка е убиена од нејзиниот сопруг во германскиот град Есен, пренесува германски „Билд“.

Ужасно крвопролевање во четвртокот вечерта во стан во Есен. Жена (41) била избодена од сопругот, најверојатно пред очите на нејзиниот осумгодишен син. Нејзините повреди биле толку тешки што искрварила до смрт.

Постариот син (16) на жртвата ја известил полицијата за ужасниот настан. Кога дошол дома околу 19 часот, неговиот помал брат стоел пред заклучената врата од станот. Тој бил целосно вознемирен и рекол дека мајка му била внатре и лежела на подот повредена.

Полицајците кои пристигнале ја пронашле жената облеана во крв во станот во областа Креј. Лекарот од итната медицинска помош и болничарите се обиделе да ја реанимираат мајката. За жал залудно.

Во исто време, полицијата започнала голема потера и сомнежот брзо паднал врз сопругот на жртвата (47). Набргу потоа, осомничениот повикал итен повик во полиција и рекол дека побегнал во соседниот град Гелзенкирхен. Северна Рајна Вестфалија. Потоа му ја кажал на службеникот улицата каде што ќе стои. Таму конечно ја дочекал полицијата и без отпор дозволил да биде уапсен. Во петокот против него беше распишана потерница за убиство од небрежност.

Се уште не е јасен мотивот за страшното злосторство. Набргу потоа пред местото на злосторството се собраа многу гневни членови на семејството на жртвата од Македонија. Сепак, полицијата успеа брзо да ја смири ситуацијата со засилување.