Пожарникарите спречија голема трагедија во Радовиш – утрово на спиење сакал да запали цела зграда, па полицијата го уапси

Утрово во 05:45 часот во ТППЕ Радовиш пријавен бил пожар во станбена зграда на Булеварот Александар Македонски.Опожарени се станбени делови од 4 и 5 ти спрат.

ТППЕ Радовиш има интервенирано со 3 возила и 8 пожарникари, во настанатиот пожар предизвикано е материјална штета без повредени лица.

За настанот се огласија и од МВР каде што информират:

На 04.07.2023 во 13.20 часот полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода Б.Ѓ.(57) од Радовиш, кој се сомничи дека околу 05.40 часот подметнал пожар во станбена зграда лоцирана на булевар „Александар Македонски“ во Радовиш, во кој биле опожарени влезни врати од 8 станови, ходниците и една разводна табла за електрична енергија.

По интервенција на Територијалната противпожарна единица Радовиш пожарот бил изгаснат, повредени лица нема, а увид на местото извршиле инспектор од Дирекција за заштита и спасување и екипа од ОВР Радовиш.

При лишувањето од слобода кај Б.Ѓ. биле пронајдени предмети поврзани со кривичното дело, а такви предмети биле пронајдени и во неговиот дом.

Истиот бил задржан во Полициска станица Радовиш и со него бил извршен службен разговор при што го признал делото. За настанот е запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица и во текот на денот лицето ќе биде изведено пред Судија на претходна постапка од Основен суд Струмица.