Саша дневно јаде и по 2,8 килограми месо, може да повлече камион од 10 тона, а од тоа што го јаде за појдаок на многумина им се лоши

Можете ли да замислите кревање автомобил како од шега? Ова не е проблем за Саша Лампаш кој има 29 години и во 2017 година беше прогласен за најсилен човек на Балканот.

Сè е предодредено за големата љубов – бодибилдингот. Велат дека Саша е сè само не обичен човек, но за да биде таков, вложил многу труд.

„Влечам камион, правам мр тво кревање, ги креваме тие големи топки“, вели Саша, кој од мал се занимавал со разни спортови, додека не се нашол во кревање тежини и бодибилдинг. Понекогаш има и до три тренинзи дневно.

„Обичен човек, без лажна скромност, не може да биде како мене, затоа што навистина мора да се занимава со спорт од мали нозе“, изјави Саша во емисијата „Екс плозив“ на Прва.

Покрај тоа што е во српската репрезентација во бодибилдинг, тој е и личен тренер во теретана. Кога новинарите побараа да го опишат својот тренер со три збора, неговите клиенти се шегуваат дека тренерот е „преголем за да се опише со три збора“.

Строго се грижи за исхраната, па не јаде ниту грам чоколадо. Јајца, шејкови со говедски желатин за појадок се задолжителни. Речиси не јаде маснотии, но јаде месо со секој оброк. Дневно внесува од 3.500 до 6.500 калории.

“Ми се случи во последните недели пред натпреварот да изедам 2,8 килограми месо во еден ден. Не велам дека е здраво и не го препорачувам. Мора да имаш љубов кон овој спорт”, изјави Саша. Лампаш.

„Најголемиот успех е сега кога пред три недели се вратив од натпреварувањето во Санта Сузана, Шпанија, бев трет на европското. Морав да бидам прв, но апсолутно го преболев тоа“, изјави Саша, поради што големината на облеката е специјално направена за него.

Покрај сите негови успеси, она што се издвојува е неговото достигнување како родител.Саша е горд татко на ќерка и иако не живее со неа, се труди да и го посвети сето внимание што може. Саша истакна дека е благодарен за се во животот, но најмногу за најобичните работи.

„Секој ден кога станувам го ставам телефонот на страна и ја читам Библијата. Десет минути пред спиење и десет минути потоа. Благодарем сум за се, што имам нозе, што одам, што сум здрав. Се во животот е заслужено, дури и подарок“, изјави шампионот во бодибилдинг.