Светлана од Крива Паланка поради своја лична мака започнала работа која сега и цвета – прерасна во голем бизнис

Приказната за создавање на необичен бренд за чевли започнува во еден мал град во Македонија, Крива Паланка. Светлана Пешовска ја негуваше својата страст за модата и чевлите, особено за италијанските чевли, многу пред да започне со сопствена колекција. Нејзиниот баран вкус и фактот што цел живот носеше чевли со големина 35, кои не беа лесно да се најдат во продавниците, доведоа до идеја да создаде своја бизнис приказна.

Семејството Пешовски со години работеше во индустријата за обувки во Македонија, од 2005 година, каде што се стекна со непроценливо искуство во производството на квалитетни обувки.

– Во тоа време работевме за неколку познати италијански модни куќи. Иако уживавме во нашата работа, сметавме дека е време да го оствариме нашиот сон и да тргнеме по својот пат. Да создадеме нешто по кое ќе бидеме препознатливи. Страста што ја имавме за дизајн и квалитет беше клучот за успехот. Внимателно избравме материјали со врвен квалитет и работевме на создавање уникатни и елегантни модели на чевли. Набрзо тие станаа препознатливи по квалитетот, удобноста и извонредниот дизајн, а посебен акцент ни е дизајнираната кожа, која досега сите не знаат – вели Светлана.

Преку упорност и посветеност, семејството Пешовски успеа да го изгради својот оригинален бренд и да го привлече вниманието на клиентите. Сега тие полека стануваат синоним за елеганција и производство на чевли со врвен квалитет.

-И, секако, денес гордо ги носам моите чевли со број 35. Денеска ги правиме и во број 34 што велиме за Пепелашки, бидејќи на своја кожа почувствував што значи кога жената не може да си го најде бројот, затоа правиме чевли во овие бројки. Работиме и на модели во броевите 42 и 43, бидејќи и тие многу тешко се наоѓаат во продавниците – открива нашиот соговорник.

Од моделите што ги нудат, нивните клиенти можат да направат своја комбинација и да ги добијат обувките Custom Made, а чевлите ги прилагодуваат за пошироко стапало, висок стап и слично.

– Веќе работиме на дизајнот користејќи 2D и 3D италијански софтвер за дизајн за кој се образувавме во Италија, ја имаме најмодерната машина за кроење CAD CAM TESEO, која е број еден кога станува збор за квалитетот на производството – открива Светлана на нас.

Кога некој ќе слушне за нив за прв пат, реакцијата е – никогаш не сме виделе поубави чевли на едно место. Ова е нешто што им дава уште поголема желба да бидат подобри во секоја смисла:

– Нашата фантазија е бескрајна, нешто што не може да се исуши. Не можеме да ги спроведеме сите идеи. Тоа е нешто што или го имаш во себе или го немаш.

Денес брендот за чевли од Крива Паланка е препознатлив по изработката на висококвалитетни чевли инспирирани од италијанскиот дизајн и стил, но со душата и традицијата на Македонија. Нивната приказна може да послужи како инспирација за секој кој сонува да ги оствари своите соништа и се труди да постигне успех. Тие се едно мало производство кое има толку многу да понуди.

– Понекогаш велам дека ние не сме за тука, светот треба да ја види оваа убавина, се надеваме дека ќе дојде тој ден – заклучува Светлана.