Страшна исповед на човек кој бил заглавен во подморницата која сега исчезна под Титаник: Откри како се извлекол и си го спасил животот

Поранешен телевизиски новинар раскажа како „речиси умрел“ во подморница што се заглавила во остатоците на Титаник – додека потрагата продолжува денес по пет лица кои исчезнале на 12.500 метри под вода.

Хамиш Хардинг, британски милијардер, Шахзада Давуд (48), еден од најбогатите луѓе во Пакистан и член на одборот на Фондот на Принцот со седиште во Велика Британија, и неговиот син Сулејман (19), се меѓу заробените во подморницата Титан на компанијата Oceangate“.

Како што продолжуваат напорите да ги пронајдат пред да останат без кислород, поранешниот научен уредник на ABC, Мајкл Гилен, го откри своето застрашувачко искуство во 2000 година, кога стана првиот ТВ дописник што го посетил потонатиот брод на дното на Атлантскиот Океан кај Њуфаундленд.

Снимката од вестите споделена од Гилен покажува како бродот ненадејно бил зафатен во силна подземна струја што го турнала кон пропелерите на Титаник од 21 тон.

Откако се заглавил под крмата, екипажот се обидел да се ослободи – во тој момент имало тресок бидејќи биле видени парчиња отпад како лебдат низ водата.Тимот на крајот успеа да ја ослободи подморницата и да ја врати на површината, но Гилен рече дека несреќата „речиси му го одзеде животот“.Гилен беше на подморницата Мир 1, изградена во 1987 година.

Тој во својата книга од 2021 година рече: „Ми се чинеше дека се движиме кон пропелерот пребрзо – и уште полошо, забрзуваме. Подоцна дознав дека нашата подморница случајно била зафатена во брза, длабока струја. Дел од секундата подоцна, Мир 1 удри во пропелерот на Титаник. Чувствував шок од судирот, рѓосани остатоци се урнаа врз нашата подморница, прикривајќи ми го погледот низ отворот.

Гилен рече дека поминале 30 минути и тимот се обидувал да го придвижи бродот „движејќи го напред и назад, напред и назад“.
Во овој момент тој почна да мисли дека нема да успее.

Но, тој рече дека тогаш одеднаш почувствувал како „невидливо присуство“ да влегло во подморницата и „набрзо потоа сè се смири“ пред моторот „да престане да рика“ и тој повторно се почувствува како лебди.Тимот успеа да го ослободи Мир 1 од неговите пропелери, но Гилен призна дека и денес сè уште не разбира целосно како го преживеал инцидентот.

Подморницата Титан сега е единствената подморница со пет лица во светот што може да стигне до Титаник.Бродот е контролиран од цврст контролер, иако нема ГПС систем и се води од СМС пораки испратени од тимот над водата.Дописникот на CBS, Дејвид Пог, кој патуваше со една од подморниците, рече дека би било невозможно за оние што сега се наоѓаат на бродот да избегаат без помош.

Патниците се заклучени во капсулата со 17 завртки кои се монтирани однадвор и може да ги извади само надворешната екипа, изјави тој вчера за Би-Би-Си.Тој рече дека подморницата има седум различни функции за да и овозможи повторно да излезе на површина и дека е „навистина загрижувачки“ шт ниту една од нив не функционира.