Туристи преживеале драма на враќањето од одмор: Автобусот чади, кочниците не работат, возачот уапсен

По десет дена поминати на црногорското приморје, туристите од Крушевац, Краљево и Врњачка Бања доживеале вистинска драма во саботата кога од Црна Гора се враќале во Србија со неисправен автобус „Јокиќ транспорт“. Нивниот автобус почнал да чади на пат од Будва кон Сутоморе, а немал ни работни сопирачки.

Штом тоа го забележале патниците, ја известиле црногорската полиција која ги чекала на станицата во Сутоморе и го привела возачот, додека патниците биле оставени да спијат на куфери, столици и клупи.

Во редакцијата на Курир контактирал еден од патниците (име и презиме познати на редакцијата), кој тврди дека по одморот ги чекал хорор кога влегле во валкан автобус со искинати седишта и слаба клима, а биле загрижени и за сопствената безбедност бидејќи забележале дека возилото не е во ред.

„Околу 16:00 часот автобусот тргна од Херцег Нови, а десетмина чекавме на станицата во Будва. Доцнеше два часа, а кога стигна и кога се качивме, дури двапати застана само до Бечиќ. На пат кон Сутоморе забележавме дека автобусот не работи и во еден момент почна да чади.

Еден од патниците повика црногорска полиција, која веднаш реагираше и не чекаше на станицата. Возачот на автобусот тврдеше дека има резервен автобус што ќе дојде ако овој се расипе, но дека другиот возач наводно не му се јавува на телефон“, вели соговорникот и додава:

„Полицијата извршила увид на возилото и едниот возач го привела, а на другиот му ги одзела документите. Закажаа вонреден технички преглед само за понеделник, а ние останавме на станицата. Таму слушнавме дека наводно ова возило имало технички преглед пред десетина дена, но се запрашавме како поминало.

Децата беа со нас, не знаевме каде одиме и што ќе правиме. Го запревме секој автобус што одеше за Србија, но беше сезона и сите беа полни. Ни беше важно само да стигнеме до Србија, потоа полесно ќе најдеме превоз до Крушевац“, објаснува таа.Како што продолжува, сите заедно ја поминале ноќта на клупи и столчиња на автобуската станица.

„Луѓето на станицата не пречекаа и таму ги наполнивме телефоните. Успеавме да најдеме храна и вода и, фала богу, денес еден човек ни рече да се качиме со возот. Синоќа седевме на станицата од 23 часот до девет утринава. Во десет часот тргнавме со воз за Пожега.

„Повратен билет од Крушевац до Будва платив 5.000 динари, а сега одвоив уште 18 евра за воз, но се само за да заврши оваа агонија“, вели госпоѓата.

Крајот на одморот го поминавме на ладно, сите уморни, нерасположени“, вели таа и додава дека ќе бара враќање на парите од „Југопревоз“ чии повратни билети ги купиле, а тие сега им кажале дека се не одговорен, туку „Јокиќ превоз“.