(ФОТО) Вака изгледа бебето џинче на пет месеци: Павле сега има 10 килограми и го викаат Дандуле

Целиот регион зборуваше за неговото раѓање во август минатата година бидејќи тој беше, како што го нарекуваа, вистинско бебе џин. Павле е роден со 6,5 килограми и дефинитивно е едно од најголемите новородени бебиња во историјата на Србија.

За време на овие божиќни празници, поточно на 8 јануари, тој наполни пет месеци и продолжува да плени со својот изглед.

„Павле е среќно и насмеано бебе. Тој сега има 10 килограми и носи 74-та големина и се уште е пред своите врсници. И покрај тоа што од раѓање е потежок од другите жив е и сака да игра. Секогаш е во центарот на нашето внимание, брат му и сестра му го обожаваат, тоа е неверојатна љубов“, вели за Рина мајката на Павлов, Сузана.

Павле го имал прекарот Мрвица, сосема спротивен од неговата големина, но сега, како што вели Сузана, тој сепак е неговиот омилен прекар што му го дале акушерките во горното миланско породилиште кои го донеле на свет.

„Тогаш го викаа Дандуле, многу ми се допадна и така почнавме да го викаме дома. Сега на самиот Павле многу му се допаѓа тој прекар, секогаш се смее кога ќе го викаме така“, додава неговата мајка.

Знаеле дека бебето е поголемо, но не и дека ќе тежи повеќе од шест килограми. Сузана веќе двапати се породила, а како што изјавила нејзините поголеми деца биле со нормална тежина, околу 3.700 грама.

„Немаше разлика во однос на другите две бремености. Можеби единственото нешто што јадев малку повеќе, но само солени оброци и бев побавна. Сега знам зошто, бидејќи бебето беше навистина големо“, изјавила оваа среќна мајка.Пораѓањето со Павле потоа почна природно, но сепак заврши со царски рез