(ФОТО) Добрила од Дојран на 95 години си купи нов автомобил: Рефлексите ми се како на девојка

Кога најстарата македонска учесничка на шоуто „Никогаш не е доцна“, Добрила Ивановска Чабриќ (95) од Дојран доживеа несреќа во која автомобилот и беше целосно уништен пред една година, пејачката имаше само една желба – да купи нов.

Долго го чекала моментот да „застане на нозе“ и да си купи превозно средство кое, како што вели, очајно и треба, а сега конечно и ја исполнила таа желба.

Гранд Супер Баба, како што ја нарекуваа на натпреварот, истакна дека во нејзиниот прекрасен двор на Дојран конечно пристигна нов автомобил, а откри како ги поминува жешките летни денови.

– По сите брзања со промоцијата на мојата книга „На пат кон стотата“ во Србија и регионот, конечно уживам во мојот сладок дом, во мојот Дојран покрај езерото – ја започнува приказната на Добрил и додава дека не мирува дури и во текот на летото.

– Пливам секој ден, тоа е одлична физичка активност, погодна за секого, без разлика на возраста. Овде сум со друштво, сакам да бидам во големо друштво и го имам, фала богу. Се капеме, поминуваме време во Дојран покрај езеро. Сега процветаа алгите во езерото, па водата е одлична, некогаш лековита, некогаш топла – истакнува Доби за Гранд.

-Тоа е мојата најголема радост. Со нив го обиколувам целиот регион, каде одам јас, тие одат таму. Ги ставам во кола и одиме, и за мене и за нив, но сега одмараме во Дојран – вели најстарата учесничка на натпреварот за ветерани и гордо истакнува дека си ја исполнила желбата што ја имала минатата година.

Таа вели дека од несреќата што ја доживеала минатата година, сонувала да си купи уште еден автомобил. Многу луѓе и ветија дека ќе и помогнат, но таа успеа да си обезбеди превозно средство кое, како што вели, ќе ја однесе од точка А до точка Б.

– Вчера купив мал автомобил и се чувствувам како птица со крилја. Толку долго го чекав… Колата ми е одлична, мала и удобна, економична и не инспирира лудории. Возам бавно и безбедно – вели Добрила. Инаку станува збор за мал автомобил Daewoo Matiz.

Таа вели дека редовно и ја продолжуваат возачката дозвола бидејќи рефлексите и се како на девојка. Неодамна со забава го прослави својот 95 роденден.