Шок во Австрија: Девојче од 12 години силувано од 17 момчиња, меѓу ниви и Македонец

Полицијата во Виена истражува болно злосторство против 12-годишно девојче кое обвинило дури 17 млади мажи дека ја силувале во текот на неколку месеци. Меѓу нив има млади мажи кои имаат австриско, сириско, турско, бугарско, македонско и српско државјанство. Тие се на возраст од 13 до 19 години.

Во исто време на распит биле приведени 13 млади момчиња кои подоцна биле пуштени на слобода. Останатите четворица се или малолетни или нивниот идентитет се уште не е познат.

Наводно, 12-годишното девојче прв го нападнал Сириецот Ахмад (15) во гаражата на главната станица во Виена. Тој беше единствениот кој го призна делото за кое беше обвинет.

– Во Motorik-Park ги разменивме нашите податоци преку Snapchat. Ја замолив да ми испрати голи фотографии. Таа ме удоволи. Кога се сретнавме во гаражата, ја замолив орално да ме задоволи. Таа не сакаше. Потоа и ја турнав главата надолу, рекол Ахмад при изјавата во полиција, пренесува Билд.

Вториот главен осомничен е Шабан (15). Млад човек со бугарско државјанство го малтретирал 12-годишно девојче на скалите на Антонплац, а потоа го однел во стан на пријател, каде тројцата ја нападнале.

Билд пишува дека следниот пат кога ја однеле во хотел каде што снимиле видео на кое се слуша како девојката вика „стоп“ додека околу неа стојат голи тинејџери.

– Никогаш не ме замоли да престанам, изјави Шабан.

Сексуалното злоставување продолжило се додека 12-годишното девојче не знаело што да прави, па и се доверило на мајка си.

12-годишната девојка се појавила во полициската станица со нејзината мајка во октомври 2023 година и ги опишала злосторствата. Таа се чувствуваше принудена на сексуален контакт делумно поради заканите дека ќе ги објави нејзините слики и видеа.

Австриски „Кронен цајтунг“ пишува дека изјавата на жртвата е шокантна и има вкупно 15 страници.

– Реков не, но потоа влезе во собата и легна до мене. Јас бев исплашен. Само погледнав право напред и чекав да заврши, ја цитира „Кронен цајтунг“ изјавата на жртвата во полиција.

Измачувачкото злоставување се случило во Виена од февруари 2023 до јуни 2023 година, според полицијата.