Платиле 3.000 евра за куќа во Грција за 7 ноќевања: Требаше да имаме се внатре, но не најде хаос

Три семејства од Србија летово решија да изнајмат куќа на еден од најубавите грчки полуострови Ситонија. Во април тие резервирале куќа доволно голема за 10 од нив, шест возрасни и четири деца и со нетрпение го чекаа почетокот на нивниот одмор.

Но, по пристигнувањето во Грција откриле дека не е се како што е прикажано на фотографиите на веб-страницата на која го резервирале сместувањето.

Како што изјави за Телеграф.рс Јована, мајката на девојче, секое семејство требало да издвои по 1.000 евра за седум ноќевања. Куќата била на 50 метри од морето, имале приватна плажа и тоа била една од причините зошто ја избрале.

„Тоа е комплекс во Ситонија помеѓу Никити и Неос Мармарас. Тоа е област со куќи и вили, нема гужва и бучава, тивка е и идеална за семејства со деца. Куќата не беше воопшто евтина и за тие пари очекувавме да имаме барем основни работи“, вели Србинката на почетокот на разговорот.

Кога стигнале на целта, веднаш биле воодушевени од големата тераса на приземјето и близината до морето. Меѓутоа, штом влегле во куќата останале шокирани од она што го пронашле.

„Веб-страницата пишуваше дека куќата има пет спални соби, но всушност има три. Другите две соби каде што беа децата беа на таванот, со мали прозорци и без климатизација. Нашата ќерка на крајот спиеше со нас на кревет на спуштање кој беше краток. Да не зборуваме за душеците. Немавме ниту клима во собата, па ноќите можеа да бидат многу жешки“, истакнува таа.

Бидејќи куќата се наоѓа во комплекс без продавници или ресторани, семејствата мораа да подготвуваат оброци за нив, а само повремено одеа да пазаруваат.

„Не пречекаа изгребани тефлонски тави, во толку лоша состојба што се плашевме да зготвиме нешто во нив. Немаше доволно чаши за 10-мина, немавме нормални ножеви, но ни беше мило за машината за миење садови. Меѓутоа, кога сакавме да ја вклучиме, дознавме дека не работи“, додава таа и вели дека жали што не фотографирала, но тогаш не ѝ текнало.

„Ниту една од балконските врати на излезот на терасата не можеше да се заклучи. Бравите беа скршени. Кога одевме да спиеме ги спуштавме ролетните до крај, но бевме загрижени кога куќата остануваше празна. Секој можеше да ги крене ролетните или да ги исече и влезе внатре“.

Јована вели дека веднаш по доаѓањето во куќата му се јавиле на сопственикот и им кажале од што не се задоволни. Нешто купиле сами, а некои ги испратил сопственикот. Тавите останаа исти, добија повеќе чаши и ножеви.

„За 3.000 евра очекувате да имате барем основни работи. Колку може да чини да ја поправите вратата за гостите да се чувствуваат безбедно или да ги обноват садовите? Секоја година одиме во Грција на море и секогаш кога сме разочарани со сместувањето без разлика дали плаќаме 500 или 1.000 евра“, објаснува Јелена за телеграф.

На крајот посочува дека не дозволиле да им го расипе одморот и заедно уживале на одморот.