(ФОТО) Дали ова е најевтиното место во Грција – продаваат храна и пијалок, а ништо не е поскапо од 2.5 евра

Од почетокот на летото сите зборуваме за високите цени во Грција, Хрватска и Црна Гора, омилените дестинации за одмор на српските граѓани. Сепак, не е сè толку црно, во основа – скапо.

Иако инфлацијата ги погодува сите делови на планетата, вклучувајќи ги и најомилените летни дестинации, во овој бар на плажа во Ханиоти, на источниот брег на Касандра, времето се чини дека застанува.

Така, извесен Новица Грек на фејбук профилот сподели дел од цените кои ги забележал во Грција. Цените на храната и пијалоците се пониски од оние во Србија и тешко можат да се споредат со другите цени во Грција.

– Кој е во Ханиоти мора да знае за овој стек. Може да се плива на плажа околу хотелот, комплет лежалки 10 или 12 евра. И тука можете да јадете и пиете на убав, квалитетен и достапен начин. Да се ​​носат на плажа – вели еден член на грчката инфо група.

Така омиленото летно кафе за туристите во Грција, познатиот фрапе, чини само 1,5 евро, што е исто како шолја еспресо и домашно кафе, леден чај и газиран пијалок. Капучиното е нешто поскапо, бидејќи чини 1,70 евра, а со цена од две евра најскапи се ладното еспресо и ладното капучино.

Најскапите ставки на менито се ладно чоколадо и свежо цеден сок од портокал, кои чинат 2,50 евра. Пиво од 330 милилитри чини 1,80 евра, а пиво поголемо од половина литар 2,5 евра. За шише вода се бара половина евро.

Дури и храната не отстапува многу од овие цени. Така, сендвич чини 2,50 евра, парче пица и крофна 1,7 евра, а хот-дог 1,5 евра.