Ѓорѓе Давид се огласи за првпат по несреќата: Јас сум во шок, ова е пекол

Ѓорѓе Давид, музичар и член на жирито на „Ѕвезда Гранда“ бил учесник во верижна несреќа во Македонија, кога со својот автомобил на автопат покосил жена, која од ударот починала.

-Едниот автомобил беше на левата лента, другиот во десната, а минута и пол потоа налетав на него со брзина пропишана со знакот на автопатот. Со автомобилот удрив сопатник кој се движеше по автопат. Беше магла, ги вклучив долгите светла и беше секунда. Налетав на таа личност која одеше по патот. Од силината на ударот излетав од автопатот и застанав во некои грмушки. Среќа што имав силен автомобил, инаку не знам што ќе се случеше со мене – изјави Ѓорѓе.

Како што напиша Гранд, иако не се смета за виновен, рокерот засега не смее да ја напушти Македонија додека не се следи законската процедура.

-Од обвинителството од Куманово ми рекоа дека немам никаква вина во овој случај. Наводно виновна е девојката која возела и ја предизвикала несреќата. Се чека натамошна истрага и извештај, а до понатамошно известување ќе бидам во Скопје. Ми ги земаа документите, чекаат да дадам друга изјава. Сега дали ќе биде денес или утре, не знам. Моментално сум во хотелот и ќе останам овде до понатамошно известување. Поради процедурите морам да бидам таму, кога се ќе се почитува, се надевам дека ќе ми дозволат да си одам дома – изјави Ѓорѓе за Гранд.

На Ѓорѓе му е извршено и тестирање за да се утврди дека не бил во алкохолизирана состојба, ниту под дејство на недозволени супстанци.

-Ми земаа урина и крв да видат дали имам супстанци, алкохол. Се разбира, немав, веднаш го открија тоа. После тоа ме однесоа кај јавен обвинител кој посочи дека немам никаква вина во овој случај. Виновникот наводно е девојката која возела и која наводно била во автомобилот со нејзината мајка, која исто така била повредена – рече Ѓорѓе и откри дека е полесно повреден.

-Имам два конци на левата рака поради исекотини од шофершајбната која пукнаа. Фала му на Бога имав силен автомобил, бидејќи ако не, којзнае што ќе се случеше. Синоќа имав блага полка, сега се смири. Никогаш во животот не сум згазнал куче, а камоли ова. Сè уште сум во благ шок, тоа е пекол – истакна Дејвид за Гранд.