Јованка од Скопје го доведе жирито до солзи во очи: Разведена сум, но работам на себе, сакам да бидам подобра личност

Јованка Јакимоска Митревска (46) од Скопје отсекогаш сонувала да биде пејачка, но на крајот се одлучила за образование и дипломирала на Економскиот факултет. Сепак, нејзината желба да пее на големата сцена остана неостварена, а на убедување на многубројните гости од нејзините настапи, таа се пријави во шоуто „Никад није касно“.

– Разведен сум, имам една ќерка. Нема да се фалам, но ќе кажам дека во последно време работам на себе, да ги отстранам моите маани и да бидам подобра личност во секој поглед. Никогаш не е доцна за ништо во животот, само ако човек одлучи се отвора патот. Господ на сите ни помага – изјави Јованка во својот профил.

Само што зачекори на сцената, Жика Јакшиќ, авторот на популарниот натпревар имаше дилема – што значи Јованка Јо во нејзината биографија?!

– Тоа е мој изум, уметничко име – одговори натпреварувачот, кој ги воодушеви сите во студиото.

Јованка Јо во првото појавување се претстави со македонска песна која во превод значи „Кога љубиш“.

– Ова ветува – рече Дејан Матиќ, а Тијана Дапчевиќ додаде: – Прекрасно, еве почнав да плачам.

По многу емотивниот настап, Јованка ги освои симпатиите на жирито.

Дејан најпрво ѝ посака добредојде на натпреварот, а потоа воодушевено го коментираше нејзиниот настап: -Како да си пораснал на оваа сцена, си била самоуверена и некако Јованка Јо подобро ми звучи. Ова беше одлично.