Олга, ќерката на текстописецот на Шабан Шаулиќ: Ме силуваа во Македонија, во град 100 километри од Скопје

Мики Јовичиќ беше автор на близу две илјади песни, од кои најмалку двесте вечни хитови, а само за Шабан Шаулиќ напиша триесетина хитови.

Со пејачката Зорица имаше три деца, синот Зоран и ќерката Олга, а со пејачката Вања најмладиот син Стефан.Неговата ќерка Олга сега во својата голема исповед откри дека некогаш била силувана.

Таа во емисија на српска Хепи зборуваше за непријатното искуство кое го доживеала во Македонија, родната држава на мајка си каде што дошла да живее.

„Како мала, на 15 години ме испратија кај моите роднини во Скопје. Но куќата беше полна, се виде дека не сум пожелна таму. Потоа со другарка иако малолетни заминавме во Црна Гора да работиме за да заработам пари и да се вратам во Скопје да живеам. Таму излажав дека имам 18 години и дека сум со работно искуство. Но дојде полиција и не откри, газдата беше шокиран.“ вели Олга и потоа се враќа во Скопје:

„Платив куќа во Скопје една година однапред и запознавам сосетка која имаше 28 години. Пиевме кафе, таа ја знаеше мојата цел, дека сакам да добијам државјанство, да работам, таа знаеше се. Ми вели дека работи во кафеана за викенди и дека некогаш можам да одам со неа. Отидов, на околу 100 километри од градот Скопје, таму отидов кај сопственикот со неа, 55-годишен маж.

Местото дури и не ми се допадна. Сосетката беше келнерка за викендите, но таа не работеше тој ден, седевме и разговаравме. Ја чекав да се подготви. Ништо не се случуваше, како да излегуваме. Не можев да помислам дека некој може да ме силува. Беше нормален, ми се обраќаше со „сине“, рече дека ќе ми помогне околу моето државјанство. Спиев кај него, утредента требаше да одам со автобус до Скопје, тој ми понуди да вози, а таа остана, што ме изненади.

Само што влегов во автомобилот, по две минути ми ја стави раката и ми рече: „Толку си мила, убава“. Го прашав: Што ти е? „. Реков дека не ми е добро, дека сум невин.

Тој потоа ми рече: „Ти си српска ку*ва што дошла да се е*е , јас познавам луѓе како тебе“. Му реков дека имам семејство овде, мајка ми е Македонка, но тој се паркираше, а јас се обидов да земам телефон, не знав ни на кого да му се јавам.

Ме удри и ми рече: „Сакаш ли да те тепам, па да уживаме или да не ми се правиш фина и да уживаш?”. Ме повлече кон него и болка. Чувствував силна болка, само размислував, јас го чував, сонував за некој принц… – открила таа.