Сашо од Прилеп се појави на „Никогаш не е доцна“ со цел да се ожени, за малку ќе се откажeл поради мозочен удар, па на крајот победи

Прилепчанецот Сашо Башески (54) триумфираше во шоуто „Никогаш не е доцна“ каде освои најголем број СМС гласови од публиката.

Со одличен избор на песни и маестрален настап на големата сцена на Гранд, Сашо ги освои симпатиите низ целиот регион, а малку е познато дека требаше да учествува на ова натпреварување пред пет години.

-Победата им ја посветувам на моите најблиски кои ме натераа да дојдам. Ме пријавија пријатели и колеги пред пет години и ме примија, па се откажав и им реков да ја повлечат апликацијата. Но овој пат не можев да го избегнам бидејќи ме пријавија братанците. Не можев да ги одбијам и така завршив овде – изјави Сашо за Гранд.

Со гостувањето во емисијата „Никогаш не е доцна“ ги исполни речиси сите желби во животот, освен една, да ја најде вистинската и да се ожени.

– Се пријавив на убедување на мојот брат, колегите и сите што ме познаваат. Воопшто не сакав и на крајот се согласив и се договорив на убедување на децата на брат ми – рече Башески, тврдејќи дека ја донел една од најдобрите одлуки, а потоа додаде:

– Не морам да победувам, ова не го гледам како конкуренција. Би сакал луѓето да ме слушнат, да бев помлад ќе ги искористев сите прилики што ми беа дадени во тоа време, а можеби и ќе ја искористев можноста да се оженам (се смее)!

Денес живее со мајка му Павлина, која е негова најголема мотивација, но и ветер зад него да ги оствари своите музички соништа.

– Мајка ми имаше голема желба да дојде да ја види оваа грандиозна сцена. На почетокот знаев дека има голема желба да дојде, но проблемот е во годините, има 76 години. Патот е долг и малку ѝ беше потешко да го издржи сето тоа, но нејзината желба беше посилна од се. – откри тој во интервју за Гранд.

Меѓутоа, Сашо дури неодамна откри дека поминал низ вистински пекол, иако на сцената со насмевка ја покри тагата.

Поради болеста на мајка му сакал да се откаже од натпреварувањето, но за среќа се се завршило добро.

– Мама беше на една од изминатите емисии и набргу доживеа мозочен удар. Беше толку тешка ситуација и мислев дека ќе се повлечам од конкуренцијата, како и од фестивалот во Прилеп каде што требаше да настапам, но таа беше се подобра и подобра. Сега е доста добро и тоа ми даде поттик и сила да продолжам – открил за Гранд и признал дека бил многу среќен што неговата мајка Павлина го посетила студиото на Гранд и ја запознала со Жика Јакшиќ